Zwardoń powstał najprawdopodobniej w XVII wieku, więc jest stosunkowo młodą wioską. Nie znamy dokładnego czasu powstania miejscowości. Możliwe, że w tym miejscu istniała wcześniej graniczna osada albo też punkt celny na szlaku handlowym.

Miejscowość dysponuje szeroką gamą noclegową (noclegi w Zwardoniu na meteorze), by umożliwić zwiedzającym komfortowy wypoczynek. Jest wiele urzekających pokoi na każdą kieszeń, które warto zarezerwować wcześniej.

Osiedle Myto jest najstarszą częścią Zwardonia – prawdopodobnie z XVII i XVIII wieku, kiedy zjawiło się na terenie czterech braci, których nazwisko brzmiało Zwardoń. Założyli swoje zagrody oraz zajęli się hodowlą owiec i bydła. Mówi się, że byli to osadnicy wołoscy, którzy szli zboczami gór Beskidu Żywieckiego. W zasiedlonych górach Beskidu Śląskiego nie znaleźli dla siebie miejsca – możliwe, że byli włościanami, którzy zostali przeniesieni w górne rejony Soły. Wyludniano w ten sposób wsie z okolic Węgierskiej Górki.

Koniec XVIII wieku, gdy istniał już bity traktat – po raz pierwszy pojawiła się nazwa Zwardoń. Funkcjonowały wówczas dokumenty, które określały zasięg cyrkułu myślenickiego, który od 1821 roku był wadowicki. Panowanie Józefa II końcem XVIII wieku przyniosło przebudowę Przełęczy Przysłop, na której powstał tak zwany trakt cesarski – popularnie nazywano „cesarką” – zgodne z przebiegiem starego szlaku handlowego. Wielkopolski Zwardoń znalazł się w XIX wieku, jednak dobra Soli i Zwardonia przypadły od roku 1813 hrabiemu Szembekowi, od którego majątek ten wykupili w latach 70. XIX wieku Habsburgowie (Karol i Albrecht).

W listopadzie 1884 roku w Zwardoniu została otwarta linia kolejowa z Żywca do Czadcy. Centrum ówczesnego Zwardonia było miejscem, na którym zatrzymywały się pociągi kursujące ze Lwowa przez Kraków, aż do Wiednia. Nazywano go „świńska młaka” – miał charakter trzęsawiska, otoczony był lasami.

Ludzie z okolic i państw sąsiadujących zostali wabieni w to miejsce możliwością zarobku. Rozpoczęto od osuszania świńskiej młaki a pobliski las został wykarczowany. Zaczęto stawiać drewniane chałupy a bogacze wznosili murowane domy. Kiedy do Zwardonia wjechał pierwszy pociąg, w miejscu stało już osiem domów. Pojawiły się również małe skupiska osiedli Pydychy i Groń.

Tak powstał piękny Zwardoń, który zaprasza turystów z całej Polski oraz krajów sąsiadujących.