Co warto wiedzieć o usłudze VOD

Co warto wiedzieć o usłudze VOD

VOD to całkowicie legalny sposób oglądania filmów i seriali w internecie. Pozwala oglądać najnowsze produkcje telewizyjne nawet wtedy, gdy nie posiadamy w domu telewizora. W artykule wyjaśniamy, co to jest VOD i jak w pełni wykorzystać możliwości, jakie zapewnia. Odpowiadamy również na pytanie, w jaki sposób rozpoznać legalnie działające platformy VOD.

Co to jest VOD? 

VOD to usługa, którą można przetłumaczyć z języka angielskiego jako „video na żądanie” lub „video na życzenie”. Jej działanie przypomina tradycyjne wypożyczalnie filmów na DVD. Użytkownik może więc wybrać jedną interesującą go produkcję i zapłacić za jej czasowe udostępnienie. W przypadku serwisów VOD, filmy nie są jednak udostępniane na fizycznym nośniku, lecz w wersji cyfrowej. Otrzymujemy jednorazowy kod dostępu, pozwalający odtworzyć wybrany materiał na platformie. Mamy na to określony czas, zwykle od 12 godzin do 48 godzin, licząc od momentu wprowadzenia kodu.  

Istnieje również możliwość wykupienia abonamentu, co powinno zainteresować zwłaszcza prawdziwych kinomaniaków, którzy nie potrafią sobie wyobrazić nawet tygodnia bez oglądania filmów. Wybierając abonament, zyskują dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych na platformie lub znajdujących się w opłaconym pakiecie.  

Jak oglądać filmy na platformie VOD? 

W ramach usługi na życzenia, transmisja filmów odbywa się z wykorzystaniem technologii strumieniowej. Można je odtwarzać na dowolnym urządzeniu, które obsługuje internet – np. komputer, tablet, smartfon, konsola do gier czy urządzenie Smart TV.

Jeżeli chcemy, by obraz się nie zacinał, szybko się wczytywał i był wystarczająco ostry, należy posiadać stabilne i szybkie łącze. Oglądanie filmów w wysokiej jakości umożliwia zwłaszcza internet światłowodowy. W tym przypadku możemy być pewni wysokiej jakości transmisji, bez względu na warunki atmosferyczne czy ukształtowanie terenu. Istotne mogą okazać się również parametry urządzenia, a zwłaszcza takich podzespołów jak karta graficzna i dźwiękowa, procesor czy pamięć RAM. 

Aby odszukać na platformie VOD seriale i filmy, najlepiej posłużyć się udostępnianą przez takie serwisy wyszukiwarką. Należy w tym celu wpisać w odpowiednim polu nazwę produkcji, nazwisko reżysera, scenarzysty czy występującego w roli głównej aktora. Przed opłaceniem dostępu można przeczytać najważniejsze informacje o filmie, dotyczące np. czasu jego trwania, gatunku, obsady aktorskiej czy zarysu fabuły. Płatności najlepiej dokonać w wygodny sposób, korzystając z systemu szybkich płatności elektronicznych. 

Oglądanie filmów na platformach VOD jest bardzo wygodne. Można w dowolnym momencie wstrzymywać materiał, wznawiać go i przewijać. Najlepsze serwisy oferujące usługę video na życzenie, wśród których znajduje się m.in. IPLA, umożliwiają wyłączenie denerwujących reklam. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że w samym środku najbardziej emocjonującej sceny będziemy musieli przerywać seans.

Aby zwiększyć komfort oglądania filmu, warto przenieść obraz na duży ekran telewizora. Jeżeli posiadamy urządzenie Smart TV, wtedy połączenie można uzyskać w sposób bezprzewodowy, wykorzystując możliwości technologii Wi-Fi Direct. W przypadku starszych odbiorników, konieczne będzie połączenie w sposób przewodowy, np. za pomocą kabla HDMI czy przejściówki. Pośrednią opcją jest skorzystanie z przystawki telewizyjnej. 

Czy korzystanie z platform VOD jest legalne i bezpieczne? 

W internecie możemy znaleźć zarówno serwisy VOD działające w sposób całkowicie legalny, jak i bezprawny. Nielegalne strony z filmami często próbują wprowadzać użytkowników w błąd, chcąc w ten sposób przejąć ich dane osobowe, zainstalować szkodliwe oprogramowanie czy wyłudzić pieniądze. Udostępniane przez nich materiały zwykle cechują się bardzo słabą jakością.

Dlatego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych, działających od wielu lat platform VOD, takich jak np. IPLA. Możemy być wtedy pewni, że uzyskamy legalny dostęp do materiału w nienagannej jakości obrazu i dźwięku. Nie narazimy się również na jakiekolwiek problemy z prawem czy stratę pieniędzy na skutek uruchomienia płatnej subskrypcji SMS czy ataku phishingowego.