Muzeum Ziemi Puckiej

Puck to nieduże miasto leżące na Kaszubach. Z racji swojego położenia cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Warto od razu podkreślić, że Puck istnieje już od XII wieku, przy czym miejscowość otrzymała w XIV wieku prawa miejskie. Decydując się od odwiedzenie go w sezonie letnim, powinniśmy zdecydowanie poświęcić nieco czasu na obejrzenie tutejszych zabytków, które przypominają o dawnych epokach.

Ciekawe jest bez wątpienia również tutejsze Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie można zobaczyć wiele naprawdę interesujących eksponatów. Nie od dziś  uchodzi ono za jedną z największych atrakcji miasta. Muzeum im. Floriana Ceynowy zostało założone w roku 1980. Od samego początku dokładano starań, aby prezentowało jak najbardziej wartościowe eksponaty z punktu widzenia osób zainteresowanych kulturą kaszubską. Co prawda samo muzeum zostało oficjalnie utworzone w roku 1980, jednak trzeba mieć świadomość tego, że powstało ono na podwalinach Stacji Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie. Muzeum Ziemi Puckiej znajduje się w zabytkowej kamienicy, Szpitaliku oraz w zabytkowej zagrodzie w Nadolu (jeszcze jeden argument za tym, aby odwiedzić to interesujące miejsce). Jako ciekawostkę można dodać jeszcze, że nosi imię Floriana Ceynowy. To bardzo ważna postać w historii Kaszub. Ten żyjący w XIX weku działacz społeczny i badacz języka oraz folkloru w okolicy nazywany był nawet „budzicielem Kaszub”.

Muzeum Ziemi Puckiej to jeden z tych obiektów, które należy z pewnością odwiedzić podczas pobytu na Kaszubach. Tutaj można przyjść zarówno samemu, jak i z dziećmi. Odwiedzający w każdym wieku dowiedzą się tutaj naprawdę dużo na temat historii i kultury niezwykłego regionu, jakim są Kaszuby. Co dokładnie można zobaczyć w popularnym muzeum? Do interesujących eksponatów zaliczają się chociażby: oryginalne meble ludowe, kolekcje rzeźb ludowych, skarb bursztynowy pochodząc z II weku, star medale, fotografie, skarb brązowy z Władysławowa itd. Jeśli pobyt na Kaszubach ma być udany powinniśmy odpowiednio wcześnie zarezerwować noclegi o atrakcyjnym standardzie. Trzeba przyznać, że tutejsza baza noclegowa (), ze względu na popularność miasta wśród turystów, jest naprawdę urozmaicona. Na pewno każdemu uda się znaleźć atrakcyjny nocleg o korzystnym położeniu.

1 Comment

  1. Ciekawe miejsce nie tylko dla miłośników kultury kaszubskiej – każdy, nawet dzieci, znajdą tutaj coś ciekawego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>