Przyroda Gorców i niezapomniany klimat schroniska

Gorce to w większości teren zalesiony, na którym występuje piętro pogórza, regiel dolny i regiel górny, co powoduje, że jest to typowy krajobraz niższych gór. Zamiast połonin i łąk alpejskich są tu polany. Prócz Gorczańskiego Parku Narodowego [tu: http://msw-pttk.org.pl/dokumenty/parki_narodowe/gorpn.html] utworzono przy pasmie Lubania Rezerwat Przyrody Modrzewie. Niedaleko tych pięknych terenów znajduje się Rabka-Zdrój [tu: http://hotelatelier.pl/rabka-zdroj]. Kultowe uzdrowisko, w którym znajdziecie wiele ciekawych atrakcji. Śmiało można przyjechać tu na jeden dzień i odpocząć po ciężkich górskich wędrownych.

Gorce to miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin, które są pozostałością po wielkiej Puszczy Karpackiej. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można między innymi: bagno zwyczajne, dzwonek piłkowany, głodek żółty, igra czarna, kukułka bzowa i wiele innych gatunków, które tworzą wspaniały widok, mieniąc się wieloma barwami. Wiele z występujących w tym regionie roślin jest rzadkich również w Polsce.

Jeśli chodzi o królestwo zwierząt, to występuje na terenie Gorców 185 gatunków samych kręgowców i aż 21 z nich zakwalifikowanych jest do rejestru Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Nie bez przyczyny w logotypie Gorczańskiego Parku Narodowego występuje jaszczurka salamandra plamista, która objęta jest ochroną. Duże ssaki w Gorcach to przede wszystkim wilki i rysie, których pogłowie z racji chorób i kłusownictwa zmniejszyło się znacząco w latach 80. XX wieku.

Po przeglądzie bogactwa roślin i zwierząt, jakie można spotkać, wędrując licznymi szlakami, jakie są wytyczone na terenie Gorców, pora przejść do obiektów zapewniających schronienie dla ludzi, więc do bazy noclegowej [tu: ] na tym terenie. Tak więc miejsce godne polecenia to schronisko na Turbaczu, czyli w samym sercu pasma Gorców. Schronisko to nieco inny klimat i standard co pokoje w pensjonatach czy ośrodkach wczasowych, ale jego położenie na wysokości 1283 m n.p.m. wśród urokliwych lasów bukowo-świerkowych robi bardzo duże wrażenie i niezapomniane przeżycie. Schronisko położone jest na rozwidleniu licznych szlaków prowadzących w różne regiony górskie, co powoduje niezwykłą mieszankę ludzi kochających góry i piesze wędrówki. Zapewnia aż 110 miejsc noclegowych w pokojach zazwyczaj wieloosobowych, ale ma również w ofercie apartamenty dla bardziej wymagającego klienta. Dla tych, którzy lubią spać pod namiotem istnieje również taka możliwość, ponieważ na terenie schroniska wydzielone jest również pole namiotowe. 

2 Comments

  1. cały zwierzyniec w tych Gorcach można zobaczyć 😉

  2. Podziwiam pasję do podróży obu pań już od dłuższego czasu. :)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>