Osoby, które planują pobyt na Kaszubach, zdecydowanie powinny wziąć pod uwagę także Kościerzynę. To niezbyt duże miasto położone przy malowniczych jeziorach: Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko. Warto podkreślić, że Kościerzyna jest dość popularna wśród turystów, do czego przyczynia się fakt, że samo miasto ma niezaprzeczalne walory krajobrazowe. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że łatwo można znaleźć atrakcyjne noclegi w Kościerzynie. Baza noclegowa tego miasteczka na Kaszubach jest bardzo atrakcyjna – można w każdej chwili dokonać rezerwacji noclegu w korzystnej lokalizacji.

Sama Kościerzyna ma naprawę wiele do zaoferowania turystom. Na uwagę zasługuje chociażby fakt, że znajdują się tutaj aż dwa sanktuaria maryjne. Od razu warto zaznaczyć, że kaszubskie miasto to jedyne takie miejsce na całym kontynencie europejskim, gdzie znajdują się aż dwa sanktuaria.

Godne odwiedzenia jest z pewnością sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin, które znajduje się w zabytkowym kościele Świętej Trójcy. Sam kościół utrzymany jest w stylu neobarokowym. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już pod koniec XVI wieku, z czasem jednak uległa zniszczeniu. Kościół, który obecnie tutaj stoi, został wzniesiony dopiero w wieku XVIII. W kościele znajduje się słynny obraz Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin, który namalowany został w XVII wieku. Obraz jest powodem, dla którego sanktuarium w Kościerzynie corocznie odwiedzane jest przez wiele osób, nie tylko z Polski zresztą. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowane są tutaj specjalne nabożeństwa maryjne.

Drugim kościerskim sanktuarium jest niemniej słynne sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Tutaj znajduje się niezwykła gotycka pieta, kamienna rzeźba, której powstanie datuje się na XV wiek. Nie wiadomo jednak ani kiedy dokładnie została ona wyrzeźbiona, ani też gdzie przebywała początkowo. Sama rzeźba znajduje się kaplicy Matki Bożej Królowej Aniołów przy klasztorze sióstr niepokalanek. Kaplica ta została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku przez pochodzącego z Gniewa architekta, utrzymana jest w klasycznym stylu neoromańskim. Wystrój samej kaplicy jest w dużej mierze współczesny, pochodzi z lat siedemdziesiątych. Jednak znajdują się tutaj także elementy starsze, jeszcze z XIX wieku. Chodzi np. o piękne witraże, a także Drogę Krzyżową wykonaną precyzyjnie z terakoty.