Telewizja i przyszłość

Telewizja i przyszłość

OTT, Over The Top, „over” ma w rzeczywistości podwójną definicję. Pierwsza, techniczna, nie podlega dyskusji. Odpowiada dystrybucji wideo w Internecie i odnosi się do faktu, że protokoły związane z dystrybucją tego wideo znajdują się powyżej stosu konwencjonalnych protokołów internetowych, w szczególności IP. Drugi, ekonomiczny, jest bardziej kontrowersyjny: definiuje OTT jako strategiczną pozycję w łańcuchu wartości, która wykorzystuje infrastruktury opracowane przez innych do świadczenia usług. Będzie to zrozumiałe, świadczy o niepokojach operatorów telekomunikacyjnych, którzy obserwują eksplozję konsumpcji wideo w ich sieciach.  

Najpierw trochę techniki

Internet działa poprzez układanie warstw protokołów, które odpowiednio zarządzają aspektami fizycznymi, sieciowymi i transportowymi, a następnie procesami użytkownika (aplikacjami). Na początku był to HTTP, protokół pobierania stron internetowych, który dzieli informacje na pakiety i przez TCP, niezawodny, ale uciążliwy protokół kontrolny, a zatem powolny, weryfikuje ich poprawną transmisję. Jednak pierwotnie odtwarzanie mogło się rozpocząć dopiero po pobraniu pełnego pliku, co nie było odpowiednie do strumieniowego przesyłania strumieni wideo w czasie rzeczywistym. Mówiąc prościej, mogliśmy oglądać filmy za darmo, ale najpierw musieliśmy „przenieść” je na twardy dysk.

Prawdziwe początki wideo w Internecie sięgają roku 1997 i ogłoszenia RealVideo, rozwiązania do strumieniowego przesyłania wideo firmy RealNetworks. Pomysł polegał na użyciu do przesyłania strumieniowego uproszczonego protokołu UDP, który działa bez sprawdzania błędów. Jednak aby odtworzyć wideo, potrzebny był również pilot, rola zwykle przypisywana protokołowi RTSP. Ten używa dedykowanego portu, który jest często blokowany przez routery lub firmowe zapory sieciowe. Problem narastał w miarę upowszechniania się dostępu do sieci. Przekierowanie programu odbywa się zgodnie z modelem internetowym znanym jako „Best Effort”, z uwzględnieniem największego przeciążenia sieci, bez żadnej gwarancji jakości usług. Prawdziwy start dla OTT datuje się od 2005 roku wraz z pojawieniem się YouTube i Dailymotion. Stopniowo dostęp do Internetu stał się powszechny, a sam Internet szybki. Jednocześnie techniki (kompresja i transmisja) ulegały postępowi. Widzieliśmy, jak pojawiło się pobieranie progresywne, które umożliwia rozpoczęcie odtwarzania pliku wideo podczas jego pobierania – pozwalając nam oglądać filmy za darmo online. Jakość znacznie się poprawiła. Adobe Flash i H.264 stały się najczęściej używanymi protokołami kompresji (a tym samym odtwarzania) wideo. Ze względu na zwiększone prędkości ponownie odkryliśmy zainteresowanie przesyłaniem strumieniowym.

Jaka jest przyszłość telewizji?

Duże zmiany wymagają czasu. Zwykle istnieje ogromna przepaść między wizją a jej pełną realizacją. VoD i telewizja interaktywna powstały stosunkowo niedawno i rozwijała się w warunkach wszechobecnej telewizji kablowej. Dziś sytuacja wygląda inaczej, a technologie są już praktycznie gotowe. Jednak musimy również pamiętać lekcje nauk o informacjach i komunikacji. Prawie nigdy w historii innowacji nowa technologia lub nowy sposób organizacji brutalnie nie zastąpi starego. Wręcz przeciwnie, zaczyna się od jego ukończenia, a okres współistnienia i przemian trwa często znacznie dłużej, niż mogłoby się wydawać.