Telewizja internetowa – Jak działa?

Telewizja internetowa – Jak działa?

Telewizja internetowa coraz silniej wchodzi do naszego życia, a nowi dostawcy i usługi pojawiają się obok tradycyjnych dostawców telewizji z większą liczbą ofert. Dzięki niej możesz oglądać programy i filmy online, gdzie tylko chcesz. Jak działa telewizja internetowa?  

Czym jest telewizja internetowa?

IPTV oznacza „protokół internetowy”. „IP” w IPTV jest takie samo jak w twoim adresie IP lub VoIP (Voice over IP). Wszystko to oznacza, że programy telewizyjne są przekazywane za pomocą protokołu internetowego. Aby zrozumieć, co to oznacza, musisz dowiedzieć się trochę o tym, jak działa tryb non-IPTV. Dzięki telewizji kablowej lub satelitarnej – nadawcy wysyłają sygnały, a widzowie je odbierają – możesz oglądać tylko to, co jest nadawane. W przypadku telewizji internetowej, zamiast transmitować treści za pomocą impulsów świetlnych w kablu światłowodowym lub falach radiowych z satelity, IPTV wysyła programy i filmy przez standardowe połączenie internetowe. (Być może korzystasz z kablowego lub satelitarnego połączenia internetowego, ale są one niezależne od tych, które zwykle przenoszą sygnały telewizyjne). Zamiast nadawać różne programy według określonego harmonogramu, większość IPTV korzysta z wideo na żądanie (VOD) lub z przesuniętymi w czasie multimediami.

Za tym wszystkim kryje się skomplikowana architektura sieci, w tym wiele transkodowania z tradycyjnych sygnałów na sygnały IP. Ale ważne jest to, że nie musisz oglądać tego, co jest nadawane. Możesz powiedzieć swojemu dostawcy, co chcesz oglądać. Jeśli korzystałeś z usługi przesyłania strumieniowego, takiej jak Netflix lub Hulu, to doskonale wiesz jak to działa

Zasada działania

Ponieważ większość telewizorów nie jest przystosowana do IPTV, może być potrzebny dekoder, który „tłumaczy” to, co otrzymujesz przez połączenie internetowe, na format, który może odczytać Twój telewizor. Z drugiej strony komputer nie potrzebuje niczego do oglądania IPTV, jeśli chodzi o filmy online czy programy telewizyjne. Po zarejestrowaniu się w usłudze możesz użyć jej do przesyłania strumieniowego, co chcesz, w dowolnym formacie IPTV. Jeśli więc możesz wykonać kopię lustrzaną ekranu na telewizorze, możesz oglądać IPTV bez dekodera.

Istnieją trzy różne formaty IPTV. To przede wszystkim wideo na żądanie. Strumieniowe przesyłanie VOD, to po prostu filmy, które możesz oglądać, kiedy tylko chcesz. Witryny do przesyłania strumieniowego filmów są dostawcami VOD. Nie ma limitu czasu na to, co możesz obejrzeć. Komunikujesz serwisowi, co chcesz oglądać, a oni wysyłają go do ciebie przez Internet. Dostępne są też treści wideo przesunięte w czasie. Wiele telewizji internetowych pozwala użytkownikom oglądać programy, które przegapili. Ważną różnicą między nośnikami przesuniętymi w czasie a VOD jest to, że udostępniane treści mają ograniczony okres trwałości. Nie możesz wrócić i obejrzeć odcinka serialu, który przegapiłeś kilka lat temu. Oczywiście możesz też oglądać programy na żywo w telewizji internetowej. Wiele osób ogląda w ten sposób wydarzenia sportowe; w czasie podróży możesz łatwo przesyłać strumieniowo grę na telefon. Oprócz transmisji przez Internet zamiast tradycyjnych mediów telewizyjnych transmisja na żywo w Internecie działa jak standardowa telewizja. Co więcej, pojawia się wiele usług, które umożliwiają użytkownikom tworzenie własnych usług VOD i transmisji strumieniowych na żywo. W ten sposób ludzie mogą dzielić się swoimi umiejętnościami, radami i pasjami z kimkolwiek na świecie.

Jeśli chcesz założyć własną usługę IPTV, najlepiej jest się skontaktować z jednym z tych dostawców. Mają potrzebną przepustowość, pojemność serwera i kanały dystrybucji. Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestrować się, wybrać plan i rozpocząć przesyłanie treści. Jakiego rodzaju treści? Kto to obejrzy? Jak zarobisz pieniądze? To zależy wyłącznie od ciebie. Nie ma wątpliwości, że popularność telewizji internetowej będzie rosła. Grand View Research szacuje, że do 2025 roku, rynek będzie wart ponad 117 miliardów dolarów.