W pięknej okolicy leży urokliwa miejscowość o nazwie Lwówek Śląski. Znajduje się tu wiele zabytków, takich jak chociażby kościoły czy zamki, które nieraz udostępnia się do zwiedzania turystom. Można tu urządzić sobie szereg wycieczek, podziwiając zarówno atrakcje przyrodnicze, jak i budynki historyczne o sporej wartości architektonicznej i kulturowej.

Właśnie w Lwówku znajduje się Zamek Płakowicki, obronna XVI-wieczna forteca o dosyć ciekawej bryle. Często zmieniali się jej właściciele, a budynek wielokrotnie ulegał przebudowie. Ostatnia przeróbka zaowocowała wykończeniem zamku w stylu renesansu. Bardzo ciekawa jest historia tego obiektu, w którym przed wojną znajdował się szpital dla umysłowo chorych, a po wojnie zorganizowano tu sierociniec, goszczący przez kilka lat dzieci z Korei Północnej. Obecnie zamkiem opiekuje się wspólnota baptystów, a w środku obiekt jest zamieszkany. Niestety forteca uległa sporym zniszczeniom po pożarze, a obecnie brakuje środków na jej odbudowę. Niemniej jednak warto go zobaczyć chociaż z zewnątrz jako ciekawostkę historyczną.

Zupełnie odmienne wrażenie sprawia zamek w Pławnej, który poświęcono tematyce legend śląskich. Obiekt ten cieszy się sporym uznaniem wśród dzieci, które mogą to spotkać się z postaciami ze znanych bajek, posłuchać gawęd i opowieści oraz wypróbować swoje możliwości w rzemiośle, na przykład w warsztacie miedziorytu oraz w pracowni ceramicznej. Czekają tu na nich także wesołe pacynki oraz agroturystyczne gospodarstwo prowadzące mini zoo, w którym szkraby mogą zobaczyć króliki, owce i lamy, a także potężne strusie. Na urwistej skale z bazaltu wybudowano nieopodal Złotoryi zamek o nazwie Grodziec. Dla zwiedzających udostępniono w nim ganki, komnaty oraz dziedziniec. Turyści mogą także wspiąć się na wieżę, na której z platformy widokowej ujrzeć można panoramę całej okolicy. W piwnicach, a właściwie lochach tej fortecy, zobaczyć można ponurą wystawę dedykowaną średniowiecznym narzędziom tortur. Z uwagi na unikalne położenie zamku wykorzystano go do filmowania scen z wielu produkcji krajowych oraz zagranicznych. Co roku odbywa się tutaj turniej łuczniczy oraz Międzynarodowe Biesiady Kresowe czy Śląskie Święto Pieśni. Dla turystów, którzy wykupili w tej miejscowe noclegi, Lwówek Śląski stanowi znakomitą bazę wypadową do wycieczek po okolicznych zamkach.